Amphenol, M12T-04BFFB-SL7002, M12 Metric Circular Connector T Code Metal 12A 04 pins Female Connector Female Contact Straight Screw Thread Screw-in Field Installable F8.0 - F10.0mm
★★★★★ 4.2 94 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by netztaucher.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Amphenol LTW M12T-04BFFB-SL7002 is a high-quality circular connector with a female M12 connector 4 positions and screw termination for secure cable mounting. This connector features 4 terminals and 1 port making it suitable for various industrial applications requiring reliable and robust connections.
Color Black
Model M12T-04BFFB-SL7002
Terminal Screw Terminal
Stud Size F8.0 - F10.0mm
Brand Name Generic
Part Number M12T-04BFFB-SL7002
Manufacturer Amphenol
Material Type Metal
Connector Type Circular Pin
Number of Items 5
Contact Material Stainless Steel
Insulation Material Type Polyethylene
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
94 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (73)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (10)