1455T2201RD,Enclosures, Boxes, & Cases Alum w/Medal Ends 8.66x6.50x2.03 Red
★★★★★ 5.0 46 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by netztaucher.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product: Enclosures Type: PC Board Material: Aluminum Color: Red Cover Color: Red Length: 220 mm Width: 165 mm Height: 52 mm IP Rating: IP54 Series: 1455
  • Dimensions: 8.66 in L x 6.5 in W x 8.66 in H Housing Color: Red Packaging: Bulk Product Type: Enclosures, Boxes, & Cases
Brand Name Generic
Item Weight 7 Pounds
Part Number 1455T2201RD
Manufacturer HAMMOND
Included Components 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
46 ratings | 19 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (41)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)